شما اینجا هستید
اخبارایران و سیستان و بلوچستان » استاندار خراسان جنوبی از یک پیشنهاد برای تامین بخشی از آب مورد نیاز این استان ازاستحصال آب از بخار چاه نیمه ها به عنوان گزینه جدید برای تامین آب خبر داد.


به گزارش به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هامون پرس :استاندار خراسان جنوبی از یک پیشنهاد جدید برای تامین بخشی از آب مورد نیاز خراسان جنوبی خبر داد. این پیشنهاد جدید مبتنی بر اجرای طرحی برای کاهش تبخیر آب در چاه نیمه های زابل و انتقال بخشی از این آب به خراسان جنوبیست.

مروج الشریعه در نشست خبری استانداران ادوار خراسان جنوبی با اصحاب رسانه با بیان اینکه در طول سال بیش از ۲ هزار و ۱۰۰ میلی متر از سطح آب چاه نیمه های زابل تبخیر می شود گفت: اگر بتوانیم با سرمایه گذاری دو استان از تبخیر حدود ۲۵۰ میلیون متر مکعب آب بکاهیم میتوانیم ۱۰۰ میلیون  متر مکعب آب را بصورت سالانه به خراسان جنوبی منتقل کنیم و ۱۵۰ میلیون  متر مکعب آب حاصل از کاهش تبخیر هم در خود سیستان مصرف شود.

استاندار خراسان جنوبی راه دیگر تامین آب مورد نیاز خراسان جنوبی را انتقال آب از ساحل مکران عنوان کرد و گفت با احداث یک تصفیه خانه در ساحل چابهار و انتقال آب می توان از ان در ۳ حوزه صنعت، معدن و شرب استفاده کرد.

گفته شده هزینه اجرای این طرح ۵ میلیارد دلار است.

استاندار خراسان جنوبی صرفه جویی را راه سوم تامین آب مورد نیاز استان دانست و گفت: با صرفه جویی هوشمندانه می توان آب مورد نیاز بخشهای های مختلف را تأمین کرد.

وی با اشاره به پروژه های عمرانی نیمه تمام در استان ها افزود:  در حال حاضر بالغ بر ۷۲ هزار پروژه نیمه تمام در کشور وجود دارد که به دو دسته تقسیم می شوند گفت: پروژه های نیمه تمام عمرانی که تقاضای سرمایه گذاری برای اتمام و اجرا دارند، اگر شورای برنامه‌ریزی و توسعه اجازه دهد ما اعتبار مورد نیاز برای پروژه را به بانک بدهیم تا سرمایه گذارکه خودش پیمانکار پروژه باشد  از بانک تسهیلات ۰% دریافت و سود تسهیلات را استانداری پرداخت کند

مروج الشریعه با اشاره به گردشگری در خراسان جنوبی بیان کرد: ما باید قدر گردشگر را بدانیم چرا که گردشگر ایجاد اشتغال می کند بنابراین امید است اداره کل گردشگری آموزش های لازم را به مردم و مسئولان ادامه دهد

وی افزود: امسال اولین سالی است که دولت در مسیر شفاف سازی بودجه در مسیر عینی و عملی گام برداشته است.

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به درآمد استان گفت: اگر در استان های کمتر توسعه یافته مانند خراسان جنوبی ۵ درصد کاهش بودجه داشته باشند استان دچار تنش شده و راه توسعه تحت تاثیر قرار می گیرد.

مروج الشریعه با بیان اینکه بازارچه ها گاهی ۲۶۰ میلیارد تومان درآمد دارند که به حساب خزانه واریز می‌شود یادآور شد: در این راستا باید تلاش کنیم فعالیت ۳ بازارچه که به هر دلیلی کم شده است فعال شود

وی با بیان اینکه باید به مولفه های اقتصاد مرز توجه کرد خاطرنشان کرد:  در بحث بازارچه دوکوهانه نهبندان، ۲۰ میلیارد تومان صرف زیرساخت‌های این بازارچه شده است که بازارچه مستعدی است و باید مورد توجه قرار گیرد

استاندار خراسان جنوبی با اشاره به اینکه در حال حاضر ورود و خروج دام از این بازارچه انجام می شود تصریح کرد: امید است میل ۷۳ نیز مورد توجه قرار گیرد و بازگشایی آن را شاهد باشیم.

رضایی بابادی استاندار سابق خراسان جنوبی نیز در این جلسه یادآور شد: خوشبختانه خراسان جنوبی در بحث نیروی انسانی قوی است و دانشگاه ها و تحصیل کرده های زیادی دارد که نیازمند همدلی و همراهی است.

خدمتگزار دیگر استاندار سابق خراسان جنوبی هم تنها راه توسعه استان را حمایت از سرمایه گذار بخش خصوصی دانست وگفت: باید برای توسعه استان به سرمایه گذاران اعتماد واحترام گذاشت واز آنها وحمایت کرد .

 

دبیر مجمع استانداران ادوار کشور هم در این نشست گفت:مجمع یک تشکل صنفی غیر دولتی و غیر انتفاعی است که سال ۱۳۸۴ شکل گرفت و اعضای آن، همه استانداران بعد از انقلاب هستند.

 

طاهری با بیان اینکه  این مجمع ۲۲۰ عضو دارد افزود:تاکنون در ۲۴ استان کشور جلسات مجمع برگزار شده و استانداران عضو مجمع فارغ از نوع تفکر سیاسی و اختلاف سلیقه، برای انتقال تجارب خود به استانها آمادگی دارند.

 

وی گفت: این استانداران تجارب و راهکارهای مدیریتی خود را در اختیار مدیران استان قرار می دهند تا برای تسریع در توسعه خراسان جنوبی به کار گرفته شوند. خبرگزاری صدا و سیما

 1. رضوان جهانتيغ اول

  این طرح یه معامله استانی هست
  اما اگربنده به عنوان طرح ریز ومسئول نظریه درسیستان بودم
  به این عنوان قبول طرح رامیکردم که
  اب سواحل مکران به درباچه هامون سوریز شود.
  یادمان باشد که به دلیل رسی بودن کف درباچه هامون توانای جذب میزان نمک وشوری اب سواحل مکران راداردوبه واحتی برای مصارف کشاورزی مفید میباشد
  وعلاوه برآن تاثیر درجلوگیری ورودگردوخاک برخانه های مردم سیستان هم خواهدشد

 2. ناشناس

  حداقل انتظار این است که مسولی چنانچه در مورد چنین بحث مهمی صحبت می کند کمی تحقیق کند و چنانچه نمی تواند از یک مشاور تخصصی کمک بگیرد.
  بله ممکن است مقدار تبخیر از چاه نیمه ها بیشتر از این هم باشد. اما کاش در کل دنیا یک مورد را نام ببرند که روش کاهش تبخیر به شرطی که به اکوسیستم آسیب نزند توانسته مفید باشد. از این گذشته چنانچه آبی صرفه جویی شود خود سیستان از همه محتاج تر است.
  و هزااران سوال دیگر از پیامدهای اجتماعی گرفته تا مواردی دیگر و …
  و در آخر از سیستان فقط همین چاه نیمه باقی مونده …

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

هامون پرس | تحلیل اخبار استان سیستان وبلوچستان