شما اینجا هستید
اخبارایران و سیستان و بلوچستان » کاهش ۱۳ درصدی ذخیره آب در پشت سدهای سیستان و بلوچستان

هامون پرس- مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان گفت: ذخیره آب در پشت سدهای این استان از ابتدای سال آبی ۹۶-۹۷ با کاهش ۱۳ درصدی در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته روبه رو بوده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هامون پرس  اتابک جعفری روز چهارشنبه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار داشت: از ابتدای مهرماه امسال همزمان با شروع سال آبی جدید ۸۱۷ میلیون متر مکعب آب در پشت هفت سد مخزنی سیستان و بلوچستان ذخیره شده است.

وی افزود: این مقدار آب نسبت به مدت مشابه سال قبل با ۹۳۸ میلیون متر مکعب، کاهش ۱۳ درصدی را نشان می دهد.

وی بیان کرد: میزان حجم ذخیره آب در پشت سدهای سیستان و بلوچستان هزار و ۹۶۷ میلیون متر مکعب است که هم اینک تنها ۴۲ درصد ظرفیت آنها ذخیره سازی و حدود ۵۸ درصد نیز خالی است.

مدیرعامل شرکت آب منطقه ای سیستان و بلوچستان بر صرفه جویی در مصرف آب آشامیدنی و کشاورزی توسط مردم تاکید کرد.

جعفری خاطر نشان کرد: از مجموع ۲۲ سد در دست بهره برداری در سیستان و بلوچستان، هفت سد مخزنی و ۱۵ سد تغذیه ای است.

وی بیان کرد: مهمترین سدهای در دست ساخت سیستان و بلوچستان شامل سد مخزنی کهیر(کنارک) با حجم ۳۱۴ میلیون متر مکعب، سد تغذیه ای گوهرکوه(خاش) با حجم ۱۰ میلیون متر مکعب و سد شهری کور (مهرستان) با حجم ۱۰۳ میلیون متر مکعب است.

وی گفت: با ساخت این سدها ظرفیت ذخیره سازی سدهای سیستان و بلوچستان به ۲ میلیارد و ۴۰۰ میلیون متر مکعب افزایش خواهد یافت.

به گفته رئیس گروه تحقیقات هواشناسی کاربردی اداره کل هواشناسی سیستان و بلوچستان امسال این استان با کاهش ۶۴٫۸ درصدی میزان بارش نسبت به بلند مدت رتبه دوم کم بارشی کشور را از آن خود کرد.

الله بخش ریگی اظهار داشت: سیستان و بلوچستان با دریافت ۱۶٫۹ دهم میلی متر بارش از ابتدای سال ۹۶ تا پایان آذرماه با کاهش ۶۴٫۸ دهم درصدی نسبت به بلند مدت در رتبه دوم کم بارش ترین استان کشور قرار گرفت.

وی ادامه داد: میزان بارش بلند مدت سیستان و بلوچستان در دوره مشابه ۴۸٫۱ دهم میلی متر بوده است.

وی تاکید کرد: بر اساس ارزیابی های صورت گرفته روند کاهش بارندگی ها در سیستان و بلوچستان تاپایان سال ادامه خواهد داشت به طوری که میزان بارش ها در سه فصل آخر سال کمتر از حد نرمال خواهد بود.

به گزارش ایرنا سیستان و بلوچستان به دلیل بروز خشکسالی حدود ۲ دهه و وزش بادهای موسمی ۱۲۰ روزه در سیستان و مونسون در دریای عمان و سواحل چابهار همواره با بادها و توفان های شدید و گرد و غبار روبروست که گاه سبب کاهش دید و آلودگی هوا بیشتر از ۲۰ برابر حد استاندارد می شود.

خشکی تالاب بین المللی هامون در شمال سیستان و بلوچستان و جازموریان در جنوب غرب استان، قطع آب رودخانه هیرمند، کاهش سفره های آب زیر زمینی، کمبود نزولات آسمانی، گرمای زیاد و تبخیر بیش از حد نرمال کشور این استان را با مشکلات زیادی در زمینه تامین آب آشامیدنی و کشاورزی رو به رو کرده است.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

هامون پرس | تحلیل اخبار استان سیستان وبلوچستان