شما اینجا هستید
اخبارایران و سیستان و بلوچستان » کواکبیان در نطق میان دستور: مردم بخاطر اصلاح‌طلبان به روحانی رای دادند+پاسخ علی مطهری به کواکبیان

 

هامون پرس :نماینده مردم تهران با یبان اینکه مردم بخاطر اصلاح‌طلبان به روحانی رای دادند، گفت: آقای رییس‌جمهور چرا به وعده‌هایی که به مردم داده‌اید عمل نمی‌کنید و اگر اصولگرایانی به اصطلاح نمی‌گذارند چرا به مردم گزارش نمی‌دهید.

 به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هامون پرس  به نقل از  ایلنا، مصطفی کواکبیان در نشست علنی امروز مجلس ‌در نطق میان دستور با اشاره به گذشت حدود ۱۹ ماه از آغاز به کار مجلس دهم، خطاب به نمایندگان گفت: باید محاسبه کنیم تا چه میزان توانسته‌ایم مشکلات انباشته شده بر روی دوش مردم را برداریم؛ مشکلاتی از فقر و فلاکت گرفته تا انواع و اقسام آسیب‌های اجتماعی همچون کودکان کار، زنان بدسرپرست و کارتن خواب‌ها؛ از ایجاد اشتغال برای جوانان خجالت زده بر سر سفره پدران خویش تا ابرچالش کشور یعنی نرخ بیکاری بویژه فارغ التحصیلان دانشگاهی.

نماینده مردم تهران، ری، شمیرانات، اسلامشهر و پردیس در مجلس شورای اسلامی اظهارکرد: آیا صرفا نمایندگان مجلس باید دولت را مقصر بدانند؟ نمایندگان یادشان هست که در زمان تصویب برنامه ششم تذکر داده شد که چندصدهزار میلیارد تومان بر دوش دولت می‌گذارید و لایحه ۳۴ ماده‌ای را به ۱۴۴ ماده تبدیل می‌کنیم اما حاصل آنچه شد که امروز بودجه ۹۷ تقدیم مجلس می‌شود و هیچ ارتباطی با برنامه ششم ندارد.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: شفافیت مالی برای نمایندگان اصلی اساسی است آیا بهتر نیست این شفافیت از مجلس شروع شود.

کواکبیان افزود: به عنوان رییس شورای اجرایی بین المجالس جهانی تقاضای یک اتاق معمولی کردم اما گفتند نداریم؛ تقاضای ارائه گزارش همچون مجالس قبلی از فعالیت‌های IPU داشتم اجازه نمی‌فرمایند. نمایندگان می‌خواهید در اصلاح مواد آیین نامه باز هم بر قدرت رییس مجلس اضافه کنید، اشکالی ندارد.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: توجه داشته باشید فقط یک سال برای پاسخگویی به ملت بیشتر وقت نمانده است؛ قرار بود مجلس را خانه تکانی کنیم نکند که ملت ما را خانه تکانی کند.

وی خطاب به رییس قوه قضائیه، گفت: آیا به تازگی متوجه شده‌اید که رییس دولت سابق و چهار وزیر ایشان در پرونده بابک زنجانی نقش داشته‌اند؟ مگر ده‌ها بار در مجلس هشتم و دهم در مورد تخلفات عدیده آن دولت تذکر ندادیم چرا تاکنون اقدام نکرده‌اید؟ احتمالا پرونده‌های ورودی به قوه قضائیه زیاد بوده و فرصت نداشته‌اید.

این نماینده مردم در مجلس دهم با اشاره به اینکه ژاپن ۱۲۰ میلیونی فقط ۶۰۰ هزار پرونده ورودی در سال دارد ولی کشورمان با جمعیت ۸۰ میلیونی چرا باید بالای ۱۰ میلیون پرونده ورودی به دستگاه قضایی داشته باشد، تصریح کرد: در این مدت چند سال چکار کرده‌اید؟ شاید بگویید خلاء قانونی وجود دارد اما چند لایحه به مجلس آورده شده که تصویب نشده است.

کواکبیان خطاب به رییس جمهور، اظهارکرد: آیا در فضای مجازی هستید که مشاهده کنید امروز چه ناسزاهایی به اصلاح‌طلبان بابت حمایت از شما سر داده می‌شود. چرا به وعده‌هایی که به مردم داده‌اید عمل نمی‌کنید و اگر اصولگرایانی به اصطلاح نمی‌گذارند چرا به مردم گزارش نمی‌دهید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی اظهار کرد: البته از ابتدا این دولت را اصلاح طلب نمی‌دانستم و خود دولت هم خودش را اصلاح طلب نمی‌دانست و احتمالا برای همین مشکلاتی که برایش پیش می‌آید نمی‌خواهد اصلاح طلب باشد اما بحث این است که مردم بخاطر اصلاح طلبان به آقای روحانی رای دادند و هیچ حزب اصولگرایی در این کشور به روحانی رای نداد. همه در جمنا جمع شده بودند و همه اینجا از شما حمایت کردند.

وی خطاب به رییس جمهور، ادامه داد: شما هم فرصت چندانی ندارید و چشم بر هم زدنی چهارسال تمام می‌شود لذا بیاید مشکلات را صادقانه به مردم بگویید و در میان مردم فقر و فلاکت، بیکاری و محرومتی که جامعه دارد را مشاهده کنید.

این نماینده مردم در مجلس دهم تصریح کرد: وقتی در بودجه می‌گویید بنزین گران شود، عوارض اضافه شود، یارانه قطع شود، شاید در بحث کار‌شناسی نمایندگان نیز به این موضوع برسند اما چقدر به درآمد مردم اضافه شده است؟ آیا مردم فقیر‌تر نشده‌اند و اگر همین طور است با این طرح‌ها مردم را ناامید نکنید.

عضو کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی خاطرنشان کرد: آقای رییس جمهور مقداری وقت برای تهران بگذارید و شورای ساماندهی پایتخت را تشکل دهید.

علی مطهری که ریاست جلسه را نیز بر عهده داشت، درباره اظهارات کواکبیان  مبنی بر اینکه فقط اصلاح طلبان در زمان انتخابات از ریاست جمهوری حسن روحانی حمایت کردند واکنش نشان داد و گفت: در جریان انتخابات ستاد حامیان اصولگرایان آقای روحانی هم تشکیل شده بود و خیلی از اصولگرایان هم رای داده بودند.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

هامون پرس | تحلیل اخبار استان سیستان وبلوچستان