شما اینجا هستید
اخبارایران و سیستان و بلوچستان » یادداشت هفته پژوهش :پژوهشگر و محقق در عرصه تحقیق نباید در انتظار پی جویی مسئولان و نهادها بماند

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هامون پرس یادداشتی از مجتبی شجاعی با عنوان

پژوهشگر و محقق در عرصه تحقیق نباید در انتظار پی جویی مسئولان و نهادها بماند

پژوهش و ضرورت توسعه فرهنگ به کارگیری و استفاده از آن در جامعه موجب شده تا پس از پیروزی شکوهمند انقلاب اسلامی، به منظور گسترش این امر در جامعه و ارج نهادن به مقام پژوهشگر ۲۵ آذر در تقویم جمهوری اسلامی به عنوان روز پژوهش نامگذاری گردد.
تحقیق و پژوهش مبنای پیشرفت و توسعه و گام اطمینان و تضمینی برای استمرار توسعه به شمار می‌آید.
نقش پژوهش در توسعه همه جانبه پایدار جامعه برجسته و انکار ناپذیر است زیرا دانایی محوری در پژوهش و فناوری به عنوان زیر ساخت توسعه کشور تلقی می‌شود و امروزه فعالیت‌های پژوهشی و فناوری از یک کار جنبی و انتخابی و کلیشه‌ای به نیازی حیاتی برای کشور و جامعه تبدیل شده است.
سیاست‌گذاری‌هایی که بر بنیاد پژوهش و تحقیق راه‌اندازی می شوند، پیامدهای ارزشمندی از خویش به جا می‌گذارند و عکس مسئله این است که هر سیاست‌گذاری بدون پژوهش و تحلیل، نتیجه مطلوب به بار نمی‌آورد.
پژوهش نقطه آغازین حرکت‌های بنیادین در جامعه است که باید نتایج حاصل از آن شاخص حرکت‌های تصمیم گیرندگان مملکت در مسائل مختلف جامعه باشد.
پژوهش، زمینه‌ها را برای ایجاد تصمیمهای خوب و سیاست‌گذاری سالم اجتماعی مساعد می‌گرداند. پژوهش در واقع زمینه‌های لازم را برای ارایه تحلیل ما از وضعیت فراهم می‌سازد.
پژوهش‌ به‌ صرف‌ طرح‌، هیچ‌ تحولی‌ را پدید نمی‌آورند و هنگامی‌ موثر خواهد بود که‌ در برنامه‌ریزهای‌ جامعه از آنها استفاده‌ شود که البته در جامعه ما از پژوهش‌های‌ انجام‌ شده‌ به صورت جامع و فراگیر بهره‌ گرفته‌ نمی‌شود .
سهم پژوهش درتولید ناخالص داخلی کشور کمتر از نیم درصد است، این در حالی است که در کشورهای توسعه یافته این سهم بیش از ۲/۵ درصد می‌باشد.
فقدان اعتقاد و فرهنگ پژوهش در حوزه هایی از کشور در کنار موانعی از قبیل تقدیرگرایی، تقلید، و عدم خلاقیت را می توان از جمله موانع تحقیق همراه با نوآوری ، نبود رابطه به دستگاههای اجرایی و تولیدکنندگان کشور با پژوهشگران در رشته های مختلف ، نبود رابطه درست بین تحصیلات دانشگاهی و همچنین نداشتن ارتباط مطلوب و صحیح مراکز تحقیقاتی قلمروهای کاربردی ، ارتباط صحیح بین دانشگاه و مراکز تحقیقاتی و صنایع خیلی تعریف شده نیست ، نگاه صرف اقتصادی و درآمدزایی به پژوهش و تحقیق از جمله مشکلات دیگر پژوهش است.
از سوئی ساختار نامناسب، مشکلات مدیریتی و مالی، فرایند اجرای پژوهش و مشکلات ناشی از عدم بکارگیری نتایج پژوهشها، مشکلات فرهنگی، جانیفتادن فرهنگ پژوهش، تعدد مراکز تصمیم‌گیری در حوزه پژوهش، ضعف و کاستیها در خدمات پشتیبانی پژوهش، تعامل و همکاری ضعیف میان مراکز علمی و پژوهشی از مهمترین چالشهای دیگر امر پژوهش است.
البته با تاکیدات سال‌های اخیر مقام معظم رهبری و توصیه‌های ایشان و برگزاری جلسات متعدد با جامعه نخبگان ، تاکید مسوولین ارشد نظام ، تصویب قوانین حمایت از محققین در مجلس و اهتمام ویژه دولت و از سویی احساس نیاز جامعه به تحقیق و پژوهش در حوزه علم و پژوهش و جنبش نرم افزاری مسئله تحقیق و پژوهش نسبت به سال‌های گذشته بهتر شده اما با ایده‌آل‌ها و استانداردها فاصله زیادی دارد.

استان سیستان و بلوچستان به عنوان یکی از مهم‌ترین و بزرگترین استان‌های کشور با جمعیتی جوان و با دارا بودن مراکز متعدد دانشگاهی و نخبگان متعدد در حوزه تحقیقاتی و علمی و از سویی تنوع مسائل و مشکلات و نیازهای این استان می‌تواند بستر انجام پژوهش‌ها و طرح‌های مطالعاتی متعدد قرار گیرد که نتایج حاصل از آن در جامعه جاری و به رفع نیاز و عطش جامعه استان به پژوهش محوری پاسخ دهد که البته با توجه به تلاش‌های نسبتا خوبی که در این زمینه لااقل در حوزه نظری آن انجام گرفته و حمایت‌های کم و بیشی که از حوزه پژوهش انجام گرفته است می‌طلبد اولا به پژوهش به عنوان یک نیاز در همه عرصه‌های استان، ثانیا حمایت و تکریم پژوهشگر و کاهش دغدغه‌های جانبی محقق به صورت ویژه در دستور ‌ مسئولان قرار گیرد و ثالثا در عمل هم شاهد استفاده از نتایج و استنتاج‌های حاصل از تحقیقات باشیم و به نوعی در زمینه عملی کردن این تحقیقات که می‌تواند در همه حوزه‌ها اعم از فرهنگی، اقتصادی و سرمایه‌گذاری، عمرانی، زیرساختی، امنیت و مرز و.. باشیم. توسعه و امنیت پایدار استان وسیع و پرجمعیت سیستان و بلوچستان نیز با ساختارهای خاص علمی، تحقیقاتی و پژوهشی ارتباط مستقیم دارد و اقداماتی که با مبنای علمی و سیاست‌های کلان نظام ترسیم شده در نقشه علمی کشور و سیاست‌های ابلاغی مقام معظم رهبری فاصله داشته باشد در اجرا مرتب به گره‌ها و کلاف‌های سردرگم منتهی می‌شود.
اعتقاد و اعتماد به پژوهش و کار فرهنگی

سنجیده، موثر و غیرکلیشه‌ای و استفاده از توان متخصصان حوزه‌های مختلف در استان و همکاری و تعامل سازنده بین محققان و بدنه اجرایی استان می‌تواند در زمان حال و آینده توانایی پاسخگویی به نیازهای اصلی استان از جمله صنعت، اقتصاد، امنیت، کشاورزی و اشتغال را داشته باشد.
با اعتقاد به اینکه تصمیم‌سازی و تصمیم‌گیری یکی از رسالت‌های پژوهش است بنابراین تحقیق می‌تواند بازوی اصلی نرم‌افزاری مدیریت و نیروی محرک توسعه در تمامی حوزه‌های فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی و سیاسی باشد که البته به لحاظ دیدگاه کلامی مشکلی در این زمینه وجود ندارد و باید به همین میزان در اجرا نیز به ضرورت تحقیق و تدبیر معتقد بود.
پژوهشگر و محقق دلسوز و فداکار و متعهد در عرصه تحقیق نباید در انتظار پی جویی مسئولان و نهادها بماند و ضروری است برای ادای تکلیف اجتماعی، ملی و دینی و رسالتش، هر جا احساس کرد جامعه نیازمند خدمات و دانش اوست، خود با کمال خضوع و به دور از بخل به یاری کشور بشتابد و یافته‌های علمی و احساس و برداشت و برآورد خود از شرایط جامعه و استانش را در اختیار جامعه و مدیران تصمیم‌گیر قرار دهد.
چشم انداز پژوهش در کشور امیدوارانه است و در استان سیستان و بلوچستان نیز روند اعتقاد به پژوهش در حال رشد است و به لطف الهی، پژوهشگران استان در عرصه‌ها و شاخه‌های مختلف موفق عمل کرده‌اند و نه تنها سبب افتخار استان و بعضا افتخار ملی و بین‌المللی کسب کرده‌اند بلکه از فضایل اخلاقی و دیدگاه‌های خوبی در کمک به کشور و استان برخوردارند.
نویسنده: مجتبی شجاعی – نویسنده و پژوهشگر و بخشدار مرکزی خاش

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

  1. میلاد اکبری

    این آقا خوب بلده مطالب را کپی کنه وبه نام خودش درج کنه

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

هامون پرس | تحلیل اخبار استان سیستان وبلوچستان