شما اینجا هستید
اخبارایران و سیستان و بلوچستان » رئیس‌جمهور در هنگام تقدیم بودجه در مجلس:پایبندی به وعده‌ها/ بیمه‌ملی جایگزین یارانه پردرآمدها/ ریشه مسکن مهر غلط بود

بیمه‌ملی جایگزین یارانه پردرآمدها

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هامون پرس به نقل از آرمان: رئیس‌جمهور روز گذشته در جلسه تقدیم لایحه بودجه به مجلس شورای اسلامی گفت: این اولین بودجه دولت دوازدهم و پنجمین بودجه از آغاز دولت یازدهم است و خدا را شاکرم که در موقع قانونی امروز تقدیم مجلس می‌شود. به گزارش ایسنا؛ دکتر روحانی ادامه داد: امیدواریم تا طبق آیین‌نامه مجلس در روند بررسی‌های چهل روزه در اواخر دی شاهد بررسی این لایحه در صحن علنی مجلس باشیم و تا آغاز دهه فجر و ۱۲ بهمن لایحه به صورت قانون در اختیار دولت قرار گیرد. روحانی با بیان اینکه بودجه امسال کاملا متفاوت با بودجه سال‌های گذشته است، افزود: در واقع در این لایحه به خوبی روشن شده که بودجه تنها یک لیست درآمدی و هزینه‌ای نیست، بلکه بودجه سالانه برشی از برنامه چهار‌ساله دولت است.

 

پایبندی به وعده‌ها

 

رئیس‌جمهور تاکید کرد: چارچوب‌های تمام وعده‌های اصلی دولت دوازدهم در انتخابات اردیبهشت ۹۶ در این لایحه تبلور دارد و بودجه ۹۷ به معنای آغاز اجرای برنامه‌های دولت دوازدهم است و هر آنچه دولت به مردم در انتخابات وعده داد و مطالبه مردم بود مثل اشتغال، رشد اقتصادی، رفع فقر، کاهش نابرابری‌ها، تحرک در طرح‌های اصلی، حضور بخش خصوصی در اقتصاد کشور و… در این لایحه به خوبی مشاهده شده است. وی همچنین گفت: در تبصره ۱۴، ۱۸ و ۱۹ این لایحه به خوبی خواهید دید که یک تحول بزرگ در بودجه امسال خواهد بود. دولت روند جدیدی را آغاز کرده و در سال‌های بعد ادامه خواهد داد. پایه اصلی بودجه امسال شفافیت است و پرداخت اعتبار به دستگاه‌ها بر مبنای عملکرد سه‌ماهه آنهاست.

 

مدیریت استانی

 

روحانی تمرکززدایی را یکی از ویژگی لایحه بودجه ۹۷ دانست و اظهار کرد: تاکنون بودجه ‌این‌گونه تنظیم می‌شد که همه اعتبارات و هزینه‌ها در اختیار تهران بود. در بخش هزینه‌ای برای سال آینده به جای ۴‌درصد، ۲۴‌درصد بودجه و در بخش عمرانی ۳۰‌درصد بودجه در اختیار استان‌ها قرار می‌گیرد. باید اجازه دهیم استان‌ها، هزینه‌ها و درآمد خود را مدیریت کنند و نمایندگان مجلس بر کار دستگاه‌های استانی نظارت کنند.

 

نمایندگان و فشار!

 

رئیس دولت دوازدهم همچنین با بیان اینکه ردیف‌های متفاوت یکی دیگر از مشکلات بودجه است خاطرنشان کرد: معلوم نیست این ردیف‌ها و پول‌ها در اختیار چه کسی قرار می‌گیرد و کجا مصرف می‌شود؟ در بودجه امسال ردیف‌ها کاهش یافته است. شما نمایندگان هم به ما کمک کنید. حتما به شما مراجعه می‌کنند و فشار می‌آورند ولی ما باید بتوانیم بر این ردیف‌ها نظارت کنیم. اگر روند این سال‌ها ادامه یابد، دولت بعد حتما نمی‌تواند کشور را اداره کند و ما در بن بست قرار می‌گیریم.

 

اشتغال فراگیر و رفع فقر

 

روحانی با بیان اینکه بودجه ۹۷ بر مبنای اشتغال فراگیر، رفع فقر و ایجاد عدالت است، گفت: اینکه گفتم خلاصه و کل بودجه ۹۷ است. در گذشته شرایط به‌گونه‌ای بود که باید دولت مسیر اقتصاد را در مسیر رشد و توسعه قرار دهد. ما در دولت یازدهم جز در سال اول (۹۲) که نیمه سال آمده بودیم و رشد حدود منفی ۷‌درصد بود درهمه سال‌ها رشد مثبت داشتیم و درپایان سال ۹۲ رشد حدود منفی ۲ شد و مخصوصا در سال ۹۵ به رشد دو رقمی رسیدیم. وی ادامه داد: امسال خوشبختانه در فصل اول در مقایسه با فصل اول پارسال رشد بدون نفت ۷ و با نفت ۶/۵‌درصد است. قدم خوبی در رشد برداشته شده و هدف گذاری ما این است در طول دولت دوازدهم سالانه رشد بالای ۵‌درصد داشته باشیم. اگر دست به دست بدهیم از این مشکلات عبور می‌کنیم.

 

کاهش تورم

 

رئیس‌جمهور با اشاره به ‌اینکه تورم در دولت یازدهم مهار شد خاطرنشان کرد: هدف گذاری ما این بود که تورم یک رقمی شود و می‌خواستیم در سال پایانی به تورم یک رقمی برسیم که یک سال زودتر اتفاق افتاد. تلاش ما این است که‌این مهار تورم را ادامه دهیم.

 

ایجاد شغل در دو فصل

 

روحانی در ادامه اظهار کرد: در اشتغال مشکل بزرگی پیش روی ماست. در زمان انتخابات یکی از خواست‌های اصلی و بحق مردم اشتغال بود و همه کاندیداها به مردم قول اشتغال می‌دادند. در دو فصل آغازین امسال نسبت به پارسال اشتغال خالص ما ۷۵۰‌هزار است و تا پایان سال هم وابسته به فصل‌های بعدی و جمعبندی خواهد بود. البته ‌این اشتغال با رقم نیروهای فعال در بازار کار فاصله دارد. روحانی در ادامه تصریح کرد: اگر لایحه پیشنهادی دولت در مجلس به همین صورت به تصویب برسد، من به ملت اعلام می‌کنم که ما سال آینده شاهد یک حرکت پرشتاب در اشتغال خواهیم بود. برای همین خواهش می‌کنم تا ۱۲ بهمن بودجه را به ما برگردانید. چون که امسال برای تدوین آیین‌نامه‌های این بودجه نیاز به وقت بیشتری هست.

 

مسکن مهر

 

رئیس‌جمهور با باین اینکه در بخش اشتغال موارد خاص بیشتری مورد نظر است افزود: صنعت مسکن می‌تواند پیشتاز در اشتغال باشد و صدها شغل در کنار خود دارد. در سال‌های گذشته در مسکن رشد ما منفی بود و از زمستان پارسال این حرکت اصلاح شد و به سمت رشد مثبت رفت. در سه‌ماهه اول امسال رشد مسکن ما مثبت ۷ است. در معدن هم که نیاز به تحرک داشت رشد ۵‌درصد است. وی اضافه کرد: این نشان می‌دهد در مسکن برای حرکت میدان داریم و باید ببینیم چطور مسکن مردم را تامین کنیم، آن را بازسازی کنیم، بافت فرسوده را از بین ببریم، امنیت جانی را در مسکن تامین کنیم و نشاط لازم را در مسکن برگردانیم. این کار را می‌توانیم در یک طرح بازسازی در بافت فرسوده و حاشیه شهرها انجام دهیم. روحانی در ادامه عنوان کرد: اگر برویم در بیابانی ۳۰ – ۴۰ کیلومتر بیرون از شهر زمین صافی پیدا کنیم و برجی را بالا ببریم این ابتدای مشکل است. جاده، آب، برق، گاز، مدرسه، کلانتری و… این مسکن کجاست؟ یک خطای ما این بود که در دولت‌های گذشته رفتند بیابان‌ها را تبدیل به مسکن کنند در حالی که مسکن در وسط شهرها جا دارد. در قلب تهران ساختمان‌های کوچکی هست که با یک زلزله ویران می‌شود و در تمام کلانشهرها همین گونه است.

 

 

ریشه مسکن مهر غلط بود

 

ادامه از صفحه ۲/ روحانی همچنین خاطرنشان کرد: باید بیاییم یک محله را برعهده بگیریم و مسکن مناسب بسازیم. خانه‌ها را خراب کرده ویک فضای باز جدید به وجود بیاوریم. این نیاز به بودجه ندارد و نیاز ندارد در صندوقمان دست ببریم یا در پایه پولی و بانک مرکزی‌مان دست ببریم. مشکل مسکن مهر این نیست که پایه‌اش سفت و شل است مشکل این است که از چه پولی درست شد. این را جواب بدهید استقراض از بانک مرکزی خطای بزرگی بود و مسکن مهر از جیب فقرا درست شد چون پایه پولی بالا رفت و تورم ۴۵‌درصدی ایجاد کرد. رئیس‌جمهور با تاکید بر اینکه ریشه مسکن مهر غلط بود، اظهار کرد: بحث من این است که باید مسکن را به‌طور صحیح درست کنیم ما نیازی به پول بانک مرکزی نداریم بلکه یک سرمایه‌دار می‌آید و زمین را در اختیارش می‌گذاریم او دو برابر مسکن آن محله را می‌سازد مسکن صاحبان خانه‌ها را به آنها می‌دهد و آنچه می‌ماند را به عنوان حق‌الزحمه و سود خود برداشت می‌نماید.

 

نقض برجام

 

رئیس‌جمهور با اشاره به ‌اینکه دربخش صادرات غیرنفتی به تحولات بزرگی نیازمندیم، خاطر نشان‌کرد: به‌این موضوع در بودجه توجه شده است. بودجه ما که به لحاظ شکلی و چارچوبی کاملا جدید است، تحول بزرگی در این زمینه ‌ایجاد می‌کند. ما برای صادرات غیرنفتی باید ابتدا فضای جهان و منطقه را آماده می‌کردیم و به تعبیر مقام معظم رهبری تعامل گسترده با جهان داشته باشیم. ما در یک اقدام بزرگ امنیت و ثبات منطقه را بازگرداندیم. دست رزمندگان اسلام و مقاومت را می‌بوسیم که استکبار جهانی و صهیونیست‌ها را مایوس کرده و عراق و لبنان و سوریه را امن کردند. ان‌شاءا… یمن نیز در آینده امن خواهد شد. تمام تلاش ما امن کردن منطقه است. نمی‌گویم تمام مشکلات امنیتی حل شده است اما پایه‌های اصلی تروریسم در منطقه فروریخته است. وی تاکید کرد: روابط ما با دنیا طبق عهد ماست. ما آمریکا نیستیم که پیمان‌شکن باشیم. ما پیمان را سخت می‌بندیم و امضا می‌کنیم اما اگر امضا کردیم پای امضای خود می‌ایستیم. ما به عهد خود وفا می‌کنیم. ما مسلمان و ایرانی بوده و دارای فرهنگ بلندی هستیم. به اروپا، آمریکا و دیگر کشورها هم می‌گوییم که تا آنها پای عهد خود هستند ما به عهد خود پایبند می‌مانیم و آغازگر نقض برجام نیستیم و نخواهیم بود. البته اگر آنها بخواهند برجام را نقض کنند ما غصه نداریم و مسیر لازم را پیش‌بینی کرده‌ایم.

 

رکوع عربستان در برابر اسرائیل

 

روحانی ادامه داد: ما باید در عراق، سوریه، افغانستان، پاکستان و تمام کشورهای همسایه، منطقه و آسیا به لحاظ اقتصادی، سیاسی و فرهنگی فعال شویم. ما به تحرک برای صادرات نیازمندیم. اگر کشوری در منطقه است که متاسفانه زیاد حرف می‌زند و حرف‌هایش بی‌منطق است، با آن کشور هم مشکل نداریم. اگر عربستان از فردا بمباران یمن را قطع کرده، از حالت رکوع در برابر اسرائیل خارج شود و به ملت خود و ملت‌های منطقه متکی شود، ما از فردا هیچ‌مشکلی با عربستان نداریم. ما قطع بمباران یمن و قطع التماس برای روابط با اسرائیل را از عربستان می‌خواهیم و دیگر با این کشور مشکلی نداریم و می‌توانیم روابط خوبی داشته باشیم. آنها باید آغازگر این حرکت باشند.

 

تحولات اقتصادی بعد از برجام

 

رئیس‌جمهور تاکید کرد: پس از برجام ما دو تحول بزرگ اقتصادی یعنی کاهش نرخ سود تسهیلات و جذب سرمایه‌گذاری خارجی را دنبال کرده‌ایم. سرمایه‌گذاری وقتی انجام می‌شود که سرمایه گران نباشد. ما سه‌درصد تسهیلات بانکی را کاهش داده‌ایم زیرا اگر بخواهیم با دنیا رقابت کنیم، باید هزینه سرمایه را کاهش دهیم. از سویی اکنون سرمایه‌گذاری و فاینانس خارجی سهل‌تر شده است. ما ده‌ها‌میلیارد تومان اعتبار از قراردادهایی که با دولت‌ها و بانک‌های آسیایی و اروپایی بسته‌ایم در اختیار گرفته‌ایم. با سرمایه خارجی در کنار سرمایه داخلی می‌توانیم تحول بزرگی در اشتغال ایجاد کنیم.

 

دنبال اصلاح قیمت‌ها هستیم

 

روحانی با بیان اینکه دنبال اصلاح قیمت‌ها هم هستیم، تصریح کرد: معادل رقمی که از این طریق به دست می‌آوریم را از صندوق توسعه می‌گیریم و این دو را با هم در بانک قرار می‌دهیم و بانک هم سهم خود را می‌گذارد و این مجموعه، تجهیز منبع جدیدی برای اشتغال به ویژه در صادرات غیرنفتی، ترمیم بافت فرسوده، کشت گلخانه‌ای و سایر موارد خواهد بود.

 

تامین اجتماعی

 

دکتر روحانی با بیان اینکه سال آینده باید حداقل زندگی مردم و استانداردهای آن را تعیین کنیم، خاطرنشان کرد: این طرح را در یکی دو استان به صورت پایلوت اجرا می‌کنیم. استانداردهایی را برای حداقل زندگی مردم تعیین می‌کنیم و اعلام می‌کنیم هرکس درآمدش از این حداقل کمتر است به ما اعلام کند. ما نظام تامین اجتماعی گسترده‌ای را آغاز می‌کنیم و می‌خواهیم تمام اقشار جامعه از حداقل استانداردهای زندگی برخوردار باشند.

 

کمک مجلس به دولت

 

روحانی خطاب به نمایندگان مجلس گفت: از شما می‌خواهیم به دولت برای اصلاحات یارانه کمک کنید، زیرا همه معتقدیم که یارانه باید به نیازمندان برسد. ما سازمان هدفمندی یارانه‌ها را تغییر داده واین سازمان را تبدیل می‌کنیم به یک صندوق رفاه اجتماعی امید و شرایط جدیدی را برای یارانه نقدی به وجود می‌آوریم. دولت در کنار مجلس باید خواسته‌های مردم را در چارچوب مشخصی برآورده کند. هر آنچه هم که از تبصره ۱۴ به دست می‌آوریم برای رفع فقر مطلق و رفع مشکلات حوزه سلامت هزینه می‌کنیم.

 

اصلاح امور بانکی

 

روحانی با تاکید بر اینکه اقتصاد ما تا زمانی که امور بانکی اصلاح نشود، درست نخواهد شد، عنوان کرد: تاکنون چند اصلاح در امور بانکی انجام داده‌ایم و در اواخر دولت یازدهم و اوایل دولت دوازدهم همه تلاشمان را به کار گرفتیم تا مشکلاتی که از طرف چند تعاونی به وجود آمده و جامعه را به هم ریخته بود حل کنیم. ۲۵‌درصد بازار پولی کشور در اختیار شش تعاونی بود. وی ادامه داد: آنها نه تنها راجع به سود تسهیلات هر روزی که می‌خواستند و اراده می‌کردند آن را به هم می‌ریختند بلکه هر زمان که اراده می‌کردند بازار ارز، سکه و املاک را به هم می‌زدند. من در اواخر دولت یازدهم خدمت مقام معظم رهبری رسیدم و عرض کردم که با چه معضلی مواجه هستیم و زندگی سه، چهار‌میلیون نفر در حال تلف شدن است.

 

آمریکا و صهیونیسم

 

رئیس‌جمهور در ادامه به تصمیم ترامپ مبنی بر انتقال سفارت آمریکا از تل‌آویو به بیت‌المقدس اشاره کرد و گفت: بعد از اینکه توطئه ابرقدرت‌ها در منطقه برای مسلط کردن گروه‌های تروریستی بر مردم مظلوم منطقه باشکست مواجه شد، امروز آمریکایی‌ها با کمک صهیونیست‌ها توطئه جدیدی را آغاز کردند و آن تعرض به قدس شریف است. اما من به نمایندگان و ملت بزرگ ایران اعلام می‌کنم که ما در برابر توطئه قدرت‌های بزرگ؛ آمریکا، استکبار و صهیونیسم نه ساکت بوده‌ایم نه هستیم و نه خواهیم بود. روحانی در پایان اظهار کرد: ما هر قدمی که بتوانیم برای حمایت از مردم مظلوم فلسطین و جایگاه مقدس بیت‌المقدس که سرزمین مسلمانان و محل عروج پیامبر است، بر می‌داریم. ما مسلمان‌ها و ایرانی‌ها حراست از قدس شریف و حقوق ملت فلسطین در تمام لحظاتمان به عنوان یک آرمان مقدس مدنظرمان است. آمریکا و صهیونیسم در این توطئه موفق نخواهند بود و ملت‌های اسلامی روزی قدس یعنی قبله‌گاه اول مسلمانان را آزاد خواهند کرد.

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

هامون پرس | تحلیل اخبار استان سیستان وبلوچستان