شما اینجا هستید
اخبارایران و سیستان و بلوچستان » ثبت ۹ طرح فناورانه دانشگاه زابل در سامانه ارزیابی فناوری ایران شانزدهمین نمایشگاه هفته پژوهش

هامون پرس :معاون پژوهش و فناوری دانشگاه زابل گفت: ۹ طرح فناورانه اعضای هیأت علمی دانشگاه زابل جهت عرضه در هجدهمین نمایشگاه دستاوردهای فناوری،پژوهش و فن‌بازار، در سامانه ارزیابی فناوری ایران (سافا) به ثبت رسید.

 

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هامون پرس :دکتر محمد الله‌بخش  با بیان اینکه از ۹ طرح فناورانه ثبت شده ۶ طرح مربوط به دانشکده فنی و مهندسی و ۳ طرح مربوط به دانشکده علوم است، به چگونگی ارزیابی و داوری طرح‌ها اشاره کرد و افزود: تمام طرح‌های فناورانه در قالب مدل سطح آمادگی فناوری (Technology Readiness Level) توسط داوران ارزیابی می‌شود و در صورت دارا بودن معیارهای تعریف شده در سطح آمادگی فناوری، امتیازی بین ۱ تا ۹ دریافت می‌کنند.

 

وی اضافه کرد: سطح آمادگی فناوری (TRL)، سنجه‌ای برای ارزیابی وضعیت توسعه فنی یک فناوری جدید است که ۹ مرحله به ترتیب برای تعیین سطح آمادگی فناوری به کار گرفته می‌شود؛ هر چه مرحله توسعه فناوری به ۹ نزدیکتر باشد به معنای اماکن تجاری‌سازی و تولید انبوه آن است.

 

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه زابل تصریح کرد: مراحل ۹گانه TRL شامل مشاهده و درک اصول علم پایه و گزارش آنها، مدل­سازی ایده اصلی فناوری و کاربرد آن، اثبات عملکرد در سطح مدل ریاضیاتی و آزمایش‌­های اولیه، دستیابی به نمونه آزمایشگاهی کارآمد در محیط آزمایشگاهی، دستیابی به نمونه آزمایشگاهی کارآمد در محیطی که به محیط عملکرد واقعی شباهت دارد، دستیابی به نمونه اولیه کارآمد در محیطی که به محیط عملکرد واقعی شباهت دارد، اثبات عملکرد نمونه اولیه در محیط واقعی، تکمیل سیستم نهایی و دستیابی به شرایط لازم برای کاربرد عملیاتی/ افزایش مقیاس تولید به سطح تولید پایلوت و راه‌اندازی سیستم نهایی در محیط واقعی/ راه­ اندازی خط تولید است.

 

الله بخش ادامه داد: با توجه به کیفیت مناسب فناوری‌های ثبت شده از طرف پژوهشگران دانشگاه، بیشتر طرح‌های فناورانه امتیاز بالایی را بر اساس معیارهای TRL کسب کرده‌اند که در نمایشگاه برای مذاکره با سرمایه‌گذاران برای توسعه فناوری و تجاری‌سازی آنها عرضه خواهد شد. ایسنا،

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

هامون پرس | تحلیل اخبار استان سیستان وبلوچستان