شما اینجا هستید
اخبارایران و سیستان و بلوچستان » دکتر روحانی در جمع پرشور وبی سابقه مردم سیستان: اظهار داشتند ،لایحه منطقه آزاد سیستان به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است و امیدواریم امسال در مجلس به تصویب برسد.

هامون پرس :رئیس جمهور: افتخار ما حفظ وحدت است؛ سیستان و بلوچستان وحدت و مرزبانی خود را به خوبی حفظ کرده است.
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هامون پرس ، روحانی در جمع مردم زابل گفت: مردم این استان همیشه بار مسئولیت سنگین حراست از ایران اسلامی عزیز و مرزهای شرقی کشور را برعهده داشتند.
وی گفت: از دریاچه هامون به عنوان مرز آن زمان ایران بزرگ و شبه قاره هند یاد می شد و مردم همین دیار بودند که قند پارسی را به بنگاله و فرهنگ عظیم اسلام را به شبه قاره هند و شرق جهان بردند.
رئیس جمهور افزود: گرچه به ظاهر سیستان و بلوچستان دارای تنوع مذهبی و قومی است اما در واقع همه مذاهب از یک درخت به نام اسلام و پیامبر عظیم الشان (ص) و قرآن مجید و همه اقوام از ایران و ایرانیت سرچشمه می گیرد.
وی با اشاره به اینکه افتخار همه ما این است که ایرانی هستیم و مسلمانیم، گفت: اینجا سرزمین بزرگان، علما، شهیدان بزرگ و آیت الله العظمی سیستانی است که امروز ملجاء شیعه، سنی و کرد در سرزمین عراق هستند.
افتخار ما حفظ وحدت است
رئیس جمهور گفت : وحدت مردم در حوادثی که رخ می دهد، نشان می دهد که ایران متحد در شرایط پیچیده امروز منطقه چگونه می تواند به خوبی از گذرگاه تاریخی عبور کند.
آقای روحانی در ادامه سخنان خود در جمع مردم زابل با اشاره به آغاز هفته وحدت گفت: ما امروز در جایگاهی زندگی می کنیم که افتخار ما حفظ وحدت است، سیستان و بلوچستان با همه تنوع خود ، وحدت ، مرزبانی و مرزداری خود را از ایران بزرگ و فرهنگ اسلام در طول تاریخ حفظ کرده است.
رئیس جمهور افزود: شما در انقلاب اسلامی ، دفاع مقدس و حتی در زلزله غرب کشور حضور یافتید و به مردم کرمانشاه کمک کردید ، مردمی که همه جا دلشان مالامال از عشق به اسلام و ایران است.
آقای روحانی اضافه کرد: وحدت مردم در حوادثی که رخ می دهد، نشان می دهد که ایران متحد در شرایط پیچیده امروز منطقه چگونه می تواند به خوبی از گذرگاه تاریخی عبور کند.
رئیس جمهور با اشاره به حوادث منطقه گفت: در این ایام و دهه هایی که متاسفانه در عراق ، سوریه ، یمن و شمال آفریقا و همه جا شاهد اختلاف بین اقوام ، مذاهب ، گروهها و گاهی جنگ در شهرها و ترور و تروریسم هستیم، مردم دلاور ایران از شیعه و سنی ، وحدت و ایمان خود را در سراسر کشور به خوبی حفاظت و حراست کردند.
آقای روحانی با بیان اینکه تروریست ها همه جا و در همه شهرهای منطقه جز ایران رخنه کرده اند اظهار داشت: این موضوع به دلیل وحدت، ایمان مردم و اسلام معتدل است و ایران از روز اول در کنار اسلام معتدل و با محبت اهل بیت قرار داشته و همین اسلام را مردم ایران به شرق جهان صادر کردند.

امریکا و رژیم صهیونیستی توطئه ای را برای کل خاورمیانه پیش بینی کرده بودند
رئیس جمهور در جمع مردم زابل گفت: امریکا و رژیم صهیونیستی توطئه ای را برای کل خاورمیانه پیش بینی کرده بودند و می خواستند مسیر تروریسم را از عراق و سوریه به کل آسیای مرکزی، ایران و کل جهان اسلام توسعه بدهند.
آقای روحانی افزود: هیچ گاه اسلام در این سرزمین، رابطه ای با خشونت نداشته است و هیچ گاه مردم این منطقه و دیار و کشور، فرصتی را برای تروریسم و خشونت فراهم نکرده و با وحدت، برادری و یکپارچگی در کنار یکدیگر ایستادگی کرده اند.
وی گفت: امروز خوشحال هستیم که ملت های منطقه در کنار ارتش های خود و کمک کشورهای دیگر توانسته اند بر تروریسم ها فایق شوند.
روحانی افزود: آنها می خواستند با تروریسم تمدن اسلامی را از بین ببرند، توسعه جهان اسلام را از بین ببرند و می خواستند چهره اسلام را واژگونه به جهان معرفی کنند.
رئیس جمهور اضافه کرد: آنها می خواستند رژیم صهیونیستی را در این منطقه تقویت، و جای پای خود را به عنوان تجاوزگران در این منطقه ثابت کنند.
لایحه ایجاد منطقه آزاد سیستان؛ در انتظار تصویب مجلس
در انتظار تصویب مجلس رئیس جمهور گفت: لایحه منطقه آزاد سیستان به مجلس شورای اسلامی ارائه شده است و امیدواریم امسال در مجلس به تصویب برسد.د
به گزارش خبرنگار خبرگزاری صدا و سیما آقای روحانی در جمع مردم زابل ، سیستان و بلوچستان را دیار پهلوانان و دلاوران ایران توصیف و تاکید کرد : دولت توسعه شرق کشور را از سیستان وبلوچستان آغاز کرده و همه تلاشها بر رفع کمبودهای تاریخی این منطقه متمرکز شده است .
وی از افزایش دو و نیم برابری اعتبارات سیستان و بلوچستان طی دوره چهار ساله دولت یازدهم خبرداد و افزود : این رشد اعتبارات نشان می دهد که دولت تمامی همت خود را برای جبران کمبودها به کار بسته اما کمبودها بیش از این است .
رئیس جمهور از تصمیم گیری هیات وزیران برای اجرای ۲۴ طرح عمرانی به ارزش یک هزار و ۳۸ میلیارد تومان در جریان این سفر به استان خبرداد و گفت:این طرح ها تا سال ۹۸ تکمیل می شود و به بهره برداری می رسد.منبع خبرگزاری صداوسیما

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

هامون پرس | تحلیل اخبار استان سیستان وبلوچستان