شما اینجا هستید
اخبارایران و سیستان و بلوچستان » نماینده مردم گنبد کاووس, تصویب لایحه منطقه آزاد تجاری – صنعتی اینچه برون که از مطالبات جدی مردم و مسئولان استان گلستان

هامون پرس :تقویت زیرساخت‌ها لازمه تحول در اقتصاد استان گلستان تبدیل اینچه‌برون به منطقه آزاد اقتصادی به توسعه استان منتهی می‌شود
به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هامون پرس به نقل از خبرگزاری خانه ملت، قرجه طیار نماینده مردم گنبد کاووس در مجلس در جلسه مشترک اعضای کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی با فعالان اقتصادی استان گلستان که در فرمانداری گنبدکاووس برگزار شد، گفت: استان گلستان باوجود ظرفیت‌های اقتصادی و توسعه‌ای اما با تنگناهای زیادی درحوزه های مختلف مواجه است.

نماینده مردم گنبدکاووس در مجلس شورای اسلامی استان گلستان را تجلی گاه وحدت اقوام و مذاهب دانست و گفت: موقعیت استراتژیکی و دسترسی به کریدور شمال و جنوب و کشورهای آسیای میانه، تنوع اقلیمی و تولیدات کشاورزی و گیاهان دارویی، مرکز بزرگ پرورش ماهیان خاویاری و استحصال خاویار، وجود چند تالاب بین المللی و خلیج گرگان، اماکن تاریخی و مناطق مختلف گردشگری طبیعی، پرورش اسب ترکمن و صنایع دستی و توان تبادل انرژی با کشورهای همسایه از مهمترین ظرفیت های این استان است.

طیار، توسعه نیافتگی بخش صنعت بویژه صنایع کشاورزی و تبدیلی، کمبود زیرساخت‌های مهار آب های سطحی، غالب بودن شیوه سنی تولید دربخش کشاورزی، پایین بودن شاخص های توسعه، کمبود منابع آب، خطر گسترش بیابان ها و کمبود زیرساخت‌های حوزه حمل و نقل را از مهمترین تنگناهای اقتصادی و توسعه ای استان گلستان برشمرد.

وی گفت: براساس آمارهای موجود، ارزش افزوده فعالیت های اقتصادی دراین استان پایین تر از میانگین کشوری است و گلستان دربخش صنعت رتبه ۲۴، در بخش ساختمان رتبه ۲۰ و در بخش خدمات رتبه ۱۹ کشور را دارد.

طیار تصریح کرد: تصویب لایحه منطقه آزاد تجاری – صنعتی اینچه برون که از مطالبات جدی مردم و مسئولان استان گلستان و گنبدکاووس است می تواند علاوه بر ایجاد جهش بزرگ اقتصادی، بسیاری از تنگناها و مشکلات اقتصادی و توسعه ای این استان بویژه شرق آن را برطرف نماید.

گفتنی است محمود بهمنی عضو کمیسیون اقتصادی مجلس شورای اسلامی نیز دراین جلسه گفت: بخش مسکن موتور محرکه اقتصاد است و با رونق آن سایر بخش‌ها نیز رونق می‌گیرد.

محمود بهمنی گفت: در آن سال ها و براساس شرایط کشور که تحریم های شدید بر فروش نفت، بانک‌ها، خروج و ورود اسکناس و فلزهای گرانبها حاکم بود، دولت وقت ۴۲ هزار میلیارد تومان به بخش مسکن مهر تسهیلات داد.

وی افزود: منکر نواقص و ایرادات طرح مسکن مهر نیستیم اما در نقدها باید در کنار اشتباهات که امری طبیعی در همه دولت ها است، اقدامات خوب آن ها نیز دیده شود.

بهمنی اضافه کرد: درآن سال ها نرخ تورم ۳۰،۵ درصد و نرخ سود تسهیلات بانکی ۱۲،۱۴ درصد بود اما امروز درحالی که نرخ تورم به کمتر از ۱۰ درصد رسیده اما سود بانک ها دو برابر آن است که منطقی نیست./

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

هامون پرس | تحلیل اخبار استان سیستان وبلوچستان