شما اینجا هستید
اخبارایران و سیستان و بلوچستان » مهندس هاشمی استاندار ؛رویکرد مرز باید کاملا مردمی باشد زیرا به تجارت آزاد با کشورهای همسایه می اندیشیم

 

استاندار سیستان و بلوچستان در دومین کارگروه ویژه استانهای مرزی کشور گفت: امیدوارم این نشست منشأ تغییر نگاه به قابلیت ها، استعدادها و پتانسیلهای استا


نهای مرزی کشور باشد ./ ۱

به گزارش  پایگاه خبری تحلیلی #هامون_پرس به نقل از کانال روابط عمومی استانداری سیستان و بلوچستان   ر تجارت، زمان و دستیابی به بازار و ارتقاء موقعیت اقتصادی تاثیر مستقیم دارد که اگر این دو را هدف گذاری کنیم بخش عمده ای از صنایع ما فعال خواهد شد و بنادر قواره‌ ملی را در منطقه بدست خواهد آورد .

وقتی اراده دولت بر توسعه بندر ، ایجاد راه آهن و مشارکت کشورهای آیورا است ، باید رویکرد متفاوتی از نظر تجارت و نوع ارتباط داشته باشیم، ضمن اینکه بخش عمده ای از جمعیت این کشورها در دایره فرهنگی کشور ما هستند و ما صرفا نمی توانیم به صورت بخشی به تجارت بیندیشیم.

نگرش بخشی در سیاست مرزی خطاست ، نگرش ملی می طلبد که تضمین کننده منافع همه جانبه ملی باشد نه صرفا اقتصادی و این معرفت باید ارتقا پیدا کند تا کمتر شاهد کوله بری و تحقیر جامعه انسانی و خسارات زایی برای کشور باشیم.
به نگرش جدی در دیپلماسی خارجی و نوع ارتباط تجارت خارجی با کشورهای همسایه نیازمندیم .

۱۵ کشور حاشیه اقیانوس هند که نشان دادند در روزهای سخت با کشور ما بوده اند ، باید هدف باشند و بخش عمده ای از نیازهای ملی را باید در کشورهای همسایه جست وجو کنیم .

البته گشودن انسداد سیاسی حاصل از نگاه خصمانه به ایران و تنویر افکار جهانی منطبق با حقیقت ایران حق ماست اما به این معنا نیست که تمام خیمه مان در اروپا و غرب باشد این کشورها در روزهای سخت به ما یاری رساندند و ماهم به آنان یاری رساندیم .

حرکت غیر رسمی حاصل سیاست انسدادی ما در نوع نگاهمان به همسایگان است و این نگاه را باید بشکنیم، وقتی پیوند به لایه های مختلف مردم برسد هیچ دولتی نمی تواند این پیوندها را که بین مردمان به خوبی بر پایه فرهنگ همجواری و همسایگی شکل گرفته را بگیرد.

وقتی بازگشایی مرز در روزهای سخت گره گشایی می کند پس روزهای عادی هم نباید بهانه ای باشد.

بخش عمده کوله بری حاصل قاچاق پنهان است .

باید حاکمیت دولت بر مرز سایه سنگین بیندازد زیرا مسئولیت اقتصاد وظیفه دولت است لذا حاکمیت اقتصادی دولت بر مرز هم باید سایه سنگین داشته باشد .

وقتی به بندر ۸/۵ میلیون تنی با تجهیزات مدرن دنیا رسیدیم باید نوع نگاه ما به کشورهای همسایه متفاوت باشد تا توجه کشورهای منطقه و سرمایه گذاران را به این استان معطوف کنیم .

سهم ما در بازار افغانستان باید قوی تر از این باشد بنابراین نیازمند بازنگری جدی در این حوزه هستیم؛ رایزن بازرگانی و سفیر نباید در این عصر آرام باشد .

خط کشتیرانی ایران با کشورهای عمان و پاکستان باید برقرار باشد تا کشورهای همسایه را به عنوان شرکای پایدار و جدی برای کشور داشته باشیم .

حداقل ۲۰ درصد از واردات ملی به بندر چابهار آورده شود؛ حال که این روزنه فراهم شده نباید بگذاریم خاموش شود.

روشنایی چراغ بندر می تواند امید را برای کسانی که زانوی غم از بیکاری به بغل گرفته اند به ارمغان بیاورد .

یک شغل در استانهای مرزی می تواند زندگی یک جوان را نجات دهد و به او هویت و شأن انسانی ببخشد.

اهداف این استان را در راستای اهداف ملی پیگیری کردیم و این استان پایلوت کشوری است و فصل نو و نگاه نو هم به مرز باید باشد.

پنج فرودگاه در استان داریم و فرودگاه ششم را هم برای چابهار مصوب کردیم،استانی که پنج فرودگاه دارد اکنون باید به دنبال نقش این پروازها در تجارت ملی باشیم ؛ قابل قبول نیست که پرواز مستقیم به افغانستان و پاکستان نداشته باشیم .

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

هامون پرس | تحلیل اخبار استان سیستان وبلوچستان