شما اینجا هستید
اخبارایران و سیستان و بلوچستان » مستندی تامل برانگیز و دردناک از معضلی بنام “زباله گردهای شهرزابل” همراه با تصاویراز پدیده‌ای‌ جدیدزباله‌گردی

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هامون پرس  چند سالی است که‌ همه ما با پدیده‌ای‌ جدید تحت عنوان زباله‌گردی،‌ مواجه هستیم که طی آن‌ افراد‌ عمدتا با خم شدن در‌ باکس‌های ‌زباله به دنبال پیدا کردن زباله‌هایی هستند ‌که نسبتا از‌ ارزش بالاتری در‌ مقایسه با‌ پسماند مواد غذایی و‌ سایر ‌زباله‌ها برخوردار هستند.

 

  زباله گردی هرچنداکنون به منبع درآمدی برای برخی از افراد تبدیل شده اما این افراد همواره در معرض دنیایی از بیماریهای پنهان مخازن زباله قراردارند و این درحالی است که امکان انتشار برخی از این بیماریها درسطح جامعه نیز توسط این افراد وجود دارد.

 

بخش عمده زباله‌گردها، معتادان هستند به ویژه معتادانی که سرپناهی ندارند و به دنبال کار‌ هستند، که خشکسالی ها چند سال گذشته در منطقه سیستان مزیدعلت بوده که به طبع آن از بین رفتن کشاورزی پایدار و نبود کارگاه یا کارخانه درمنطقه که ره آورد آن بیکاری ؛ اعتیاد ؛ فقر اقتصادی بنابراین تامین اشتغال یکی از‌ لازمه‌های فرایند درمان معتادان محسوب می‌شود که متاسفانه بدون رعایت مسایل بهداشتی به جستجوی محتویات مخازن زباله بویژه کاغذ ،مقوا،بطریهای پلاستیکی وآلمینیومی میگردند و دچار بیماریهای پوستی نظیر زرد زخم ،زگیل، قارچی، باکتریایی و ویروسی میشوند.

 

 

در‌ حال حاضر افزایش روز‌افزون زباله‌گردها در‌ شهرستان زابل ‌به عنوان یک معضل اجتماعی، چهره زشتی به شهر‌ بخشیده و‌ این فعالیت‌ غیر‌بهداشتی آنها حتی سبب نارضایتی‌ تعداد زیادی از‌ شهروندان ‌شده است.

 

یک شهروند زابلی در این خصوص گفت:‌‌ هر ‌شب طی زمان مقرر‌ شده، پلاستیک زباله خود‌ را در ‌مخازن مخصوص می‌گذاریم، ‌اما دقایقی بعد زباله‌گردها با‌ پاره کردن پلاستیک، ‌زباله‌ها را‌ در ‌کوچه و‌ خیابان پراکنده می‌کنند.

 

یک شهروند دیگر ‌گفت: یکی‌ از مشکلات ناشی ‌از ‌افزایش افراد ‌زباله‌گرد و‌ به اصطلاح زباله دزد ‌آسیب دیدن مخازن زباله توسط این افراد‌ و در‌ نهایت نفوذ‌ شیرابه زباله‌ها و‌ گسترش بوی بد و‌ زننده است.

 

شهروند دیگر گفت: زباله‌گردها را اغلب معتادان تشکیل می‌دهند که بدون رعایت هیچ‌گونه مسائل بهداشتی و حفاظتی اقدام به جستجوی محتویات سطل‌های زباله به ویژه کاغذ و مقوا، بطری‌های پلاستیکی و آلومینیومی می‌کنند.

 

ودر نهایت نبود اطلاع‌رسانی مناسب توسط سازمان‌های مرتبط درباره خطرهای این پدیده، نوع طراحی سطل‌های زباله که علاوه بر سهولت در ‌امر زباله‌گردی امکان پرسه حیوانات و حشرات موذی را ممکن ساخته، همچنین مشکلات زیست محیطی و … از دیگر‌ عوامل زباله‌گردی است.

  1. ناشناس

    دکتر دهمرده
    دکتر کیخا
    خسته نباشید!

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

هامون پرس | تحلیل اخبار استان سیستان وبلوچستان