شما اینجا هستید
اخبارایران و سیستان و بلوچستان » تالاب نعمتی است که باید آنرا پاس بداریم/عدم مدیریت صحیح منابع آبی و عدم تامین حقابه تالاب ها آنها را به مرز نابودی رسانده است

هامون پرس – تالاب ها مامن اصلی پرندگان مهاجر آبزی و کنار آبزی هستند و سالانه پذیرای هزاران و گاها میلیون ها بال پرنده هستند ازاین رو ایجاد سایت های پرنده نگری در قالب مراکز اطلاع رسانی جزو برنامه های پروژه حفاظت از تالاب های ایران است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هامون پرس :تالاب ها اکوسیستم های ارزشمندی هستند که با جنگل های بارانی قابل مقایسه اند و به عنوان غنی ترین اکوسیستم بیشترین تنوع زیستی را به خود اختصاص داده اند، تالاب ها تقریبا ۶ درصد مساحت کره زمین را تشکیل می دهند و انواع گونه ‌های مختلف گیاهان، حشره ها، دوزیستان، خزندگان، پرندگان، ماهی‌ها و پستانداران می‌ توانند بخشی از اکوسیستم تالاب باشند.

براساس برآوردهای انجام شده ارزش افزوده هر هکتار تالاب معادل ۲۰ هزار دلار تخمین زده شده است، در ایران به علت وجود اقلیم متنوع ، بیش از هزار تالاب وجود دارد که از جمله آنها می توان به دریاچه پشت سدها، رودخانه ها و سواحل تالابی اشاره کرد، از بین آنها ۸۴ تالاب جزو تالاب های با اهمیت بین المللی به حساب می آیند که از این تعداد، ۳۵ تالاب تحت ۲۴ عنوان در کنوانسیون رامسر ثبت شده است و از میان آنها، ۶ تالاب از جمله

تالاب های انزلی، هامون، نیریز و کمجان، شورگل، یادگارلو و درگه سنگی در فهرست مونترو قرار دارند. تالاب های در خطر نابودی در فهرست مونترو قرار می گیرند.

تالاب ها کاربردهای زیادی دارند که یکی از مهمترین آنها جای دادن هزاران بال پرنده بومی و مهاجر آبزی و کنار آبزی است، در واقع مامن اصلی آنها است، ایران هر ساله در فصول مختلف پذیرای حدود ۵ تا ۷ میلیون بال پرنده از حدود ۵۰ میلیارد بال پرنده از ۹ هزار گونه در جهان است که بیشترین درصد آنها در تالاب ها جای می گیرند ، جوجه آوری می کنند و دوباره به خاک خود بر می گردند.

بنابراین تالاب نعمتی است که باید آنرا پاس بداریم اما در چند سال اخیر به علت توسعه شهرنشینی، گسترش مزارع و باغات کشاورزی، عدم مدیریت صحیح منابع آبی و عدم تامین حقابه تالاب ها آنها را به مرز نابودی رسانده است این در حالی است که پرندگان و تالاب ها دو اکوسیستم مهم در طبیعت هستند که حیات یکی به دیگری وابسته است.

بر این اساس پروژه حفاظت از تالاب های ایران اقدام به تهیه برنامه جامع مدیریت تالاب ها کرد که ابوالفضل آبشت مدیر ملی طرح حفاظت از تالاب های ایران روز پنجشنبه در گفت و گو با خبرنگار علمی ایرنا گفت: ۱۳ تالاب کشور دارای برنامه جامع مدیریت است و تا پایان سالجاری این تعداد به ۱۸ تالاب افزایش می یابد.

وی افزود: تالاب های ارومیه در آذربایجان غربی، شادگان در خوزستان، پریشان در فارس، قوری گل، قره قشلاق، سولدوز، نوروزلو در ارومیه، هامون در سیستان و بلوچستان، میقان در مرکزی، حرای میناب در هرمزگان، زریوار در کردستان، آلاگل، آلماگل، آجی گل در گلستان، چغاخور در چهارمحال و بختیاری، زریوار در کردستان، حله در بوشهر و گاوخونی در اصفهان دارای برنامه جامع مدیریت هستند.

به گفته وی تهیه برنامه جامع مدیریت تالاب های بختگان در فارس، گواتر (خلیج نسبتا کوچکی در طول ساحل مکران در دریای عمان) و جازموریان ( بین کرمان و سیستان و بلوچستان ) نیز آغاز شده و تا پایان سالجاری به پایان می رسد.

آبشت با اشاره به ایجاد مراکز اطلاع رسانی و پرنده نگری در تالاب های کشور به عنوان یکی دیگر از برنامه های پروژه گفت: یکی از تالاب هایی که به عنوان اولین مرکز پرنده نگری ایران شناخته شده تالاب کانی برازان در آذربایجان غربی است که با مشخصه های مرکز پرنده نگری فعالیت می کند.

وی با تاکید بر اینکه به این مراکز، مرکز اطلاع رسانی، آگاهی رسانی و پرنده نگری گفته می شود افزود: بیشتر هدف ما آگاهی رسانی عمومی به اهالی بومی، دانش آموزان و دانشجویان درباره اهمیت کارکرد تالاب ها و حفاظت از آنها است از این رو با نام مرکز اطلاع رسانی فعالیت می کنند که کار پرنده نگری هم در آنها صورت می گیرد.

آبشت ادامه داد: برای مجموعه تالاب های آلاگل، آلماگل و آجی گل در استان گلستان نیز مرکز اطلاع رسانی به شکل کومه های ترکمنی و تالاب زریوار در کردستان احداث کرده ایم، همچنین در حال احداث چنین مرکزی در تالاب چغاخور چهارمحال و بختیاری هستیم.

وی تاکید کرد: تالاب ها یکی از مکان های اصلی پرنده های مهاجر آبزی و کنار آبزی هستند زیرا در مسیر پروازی خود از این اکوسیستم های آبی به عنوان استراحتگاه استفاده می کنند تا به مقصد برسند و یا همان تالاب را برای جوجه آوری بر می گزینند بنابراین تالاب ها مامن اصلی پرندگان است که باید در حفاظت از آنها کوشا باشیم و تلاش کنیم نگاهی که در گذشته نسبت به تالاب ها بود به عنوان جایی مانند باتلاق و خطرناک، تغییر کند.منبع ایرنا

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

هامون پرس | تحلیل اخبار استان سیستان وبلوچستان