شما اینجا هستید
تازه های خبری » مناطق آزاد ایران طی سال های ۹۴ و ۹۵ برای رسیدن به اهداف خود و رشد و توسعه برآیند مثبتی داشته اند.

هامون پرس :  بنا بر بررسی های صورت گرفته از میزان سرمایه گذاری خارجی در مناطق آزاد در حوزه های تجاری و صنعتی طی سال های ۹۴ و ۹۵ در می یابیم این مناطق در این سال ها برای رسیدن به اهداف خود و رشد و توسعه برآیند مثبتی داشته اند به گونه که با تلاش های صورت گرفته توانستند در سال ۹۴ به میزان هزار و ۲۹۱ میلیون دلار جذب سرمایه خارجی در حوزه های تجاری و صنعتی داشته است که این رقم در سال ۹۵ با رشد همراه بوده و به رقم ۳ هزار و ۱۰۳ میلیون دلار رسیده است.

به گزارش پایگاه خبری تحلیلی هامون پرس  به نقل از میزان، سهم هر یک از مناطق با توجه به پتانسیل های خود متفاوت بوده ولی در این میان منطقه آزاد قشم توانست با سرمایه گذاری ۲ هزار و ۶۰۰ میلیون دلار جایگاه نخست در حجم سرمایه گذاری در میان مناطق آزاد نصیب خود کند. گفتنی است منطقه آزاد قشم در سال ۹۴ تجربه سرمایه گذاری ۷۳ میلیون دلاری را داشته بود.

پس از قشم، منطقه آزاد ماکو با ۱۲۰ میلیون دلار در جایگاه دوم میزان سرمایه گذاری در سال ۹۵ ایستاد، گفتنی است ماکو در سال ۹۴ تجربه سرمایه گذاری هزار و ۶۲ میلیون دلاری را در حوزه تجاری و صنعتی داشته است که آمارها نشان از افت چشمگیر در سال ۹۵ بوده است.

ارس با ۱۱۹ میلیون دلار پا به پا منطقه آزاد ماکو در جذب سرمایه گذاری خارجی تلاش می کند. این منطقه در جهشی نیز طی ۲ سال اخیر در جذب منابع مالی خارجی داشته به گونه ای که در سال ۹۴ میزان سرمایه گذاری صورت گرفته تنها ۴۹ میلیون دلار بوده که رقم با رشد بیش از ۲ برابری همراه بوده است.

منطقه آزاد اروند با ۱۰۶ میلیون دلار یکی دیگر از رقبا مناطق آزاد در جذب سرمایه گذاری خارجی بوده است. اروند نیز طی عبور از سال ۹۴ به ۹۵ رشد قابل توجهی داشته است و از رقم ۵۳ میلیون دلار به رقم ۱۰۶ میلیون دلار رسیده است.

منطقه آزاد کیش با ۱۰۴ میلیون دلار در پله پنجم جذب سرمایه گذاری خارجی در حوزه تجاری و صنعتی ایستاده است. گفتنی است کیش در سال ۹۴ توانست جذب ۳۳ میلیون دلاری داشته باشد.

منطقه آزاد انزلی سال ۹۵ را با جذب سرمایه گذاری ۴۰ میلیون دلاری پشت سر گذاشت که این میزان علی رقم مبلغ کم آن در مقایسه با سایر مناطق رشد قابل توجهی در مقایسه با سال گذشته خود( سال ۹۴) که تنها ۱۳ میلیون دلار بوده تجربه کرده است.

و در نهایت منطقه آزاد چابهار با جذب ۱۴ میلیون دلار سرمایه گذاری خارجی در جایگاه آخر ایستاده است. این منطقه در سال ۹۴ جذب سرمایه ۸ میلیون دلاری را داشته است.

 

برچسب ها :

این مطلب بدون برچسب می باشد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

هامون پرس | تحلیل اخبار استان سیستان وبلوچستان