شما اینجا هستید
اخبار ایران وجهان » «هامون» خشک شد.!!!

مرگ ماهیها1

به گزارش هامون پرس ، مدیر کل حفاظت محیط‌ زیست سیستان و بلوچستان درباره خبر خشک شدن تالاب‌ هامون گفت: امسال نیز همچون سال های گذشته، طوفان های ۱۲۰ روزه و دمای بالای۴۰ درجه و میزان تبخیر نزدیک به پنج هزار میلیمتر در سال، باعث شد در پایان فصل تابستان قسمت های زیادی از تالاب‌ هامون خشک شود. با وجود اقدامات انجام شده در سال های اخیر هامون همچنان با فراز و نشیب‌های فراوانی روبه‌رو بوده است.

سال گذشته نیز سازمان حفاظت محیط‌زیست درباره اقدامات انجام شده درباره تالاب‌هامون در سال‌های اخیر گفت: علت خشکی تالاب‌هامون تنها کاهش بارندگی‌ها و خشکسالی نیست، اما به دلیل محرمانه بودن این موضوع، امکان رسانه‌ای کردن آن وجود نداشت. اما سرانجام پس از رایزنی ها با وزارت کشور نیروهای مرزبانی و نیروی انتظامی و دیگر مسئولان مربوط توانستیم موضوع را توجیه کرده و دایک های مرزی را برداریم. منطقه سیستان ۱۵ سال است که از خشکسالی رنج می‌برد و مردم این رنج را تحمل کرده اند. اما ظاهرا طاقت مردم تمام شده است، به طوری که از ابتدای سال تاکنون خانوارهای فراوانی به دلیل خشکسالی از این منطقه مهاجرت کرده‌اند. از سوی د‌یگر شغل ۸۰‌د‌رصد‌ مرد‌م سیستان وابسته به‌هامون بود‌ه که د‌ر حال حاضر بیکار شد‌ند‌، همچنین حق استفاد‌ه از مرز فقط برای تعد‌اد‌ اند‌کی بود‌ه و افراد‌ جوان و تحصیلکرد‌ه از مرز نمی‌توانند‌ استفاد‌ه کنند‌، بنابراین مهاجرت مرد‌م این منطقه به‌طورحتم کل کشور را تحت تاثیر قرار می‌دهد. این در حالی است که در سال های اخیر بروز طوفان ها باعث شده تا مسیرها و گذرگاه‌ها مسد‌ود‌ شود‌ و غلظت گرد ‌وغبار را تا ۳۳ برابر بیشتر ‌کند‌، همچنین مرد‌م این منطقه باید‌ حق بد‌ی آب و هوا و حق ریزگرد‌ د‌ریافت کنند‌، البته آب شرب این منطقه نیز باید‌ تصفیه شود‌، زیرا پوشش لوله‌ای آب و فاضلاب حد‌اقل مربوط به ۹۰‌سال پیش است.

هامونی که بود،‌ هامونی که هست!

مدیرکل حفاظت محیط‌زیست سیستان و بلوچستان درباره وضعیت این تالاب در سال های اخیر گفت: در سال جاری سیلاب ورودی به منطقه سیستان استثنایی و در ۱۷ سال گذشته بی سابقه بود، ورودی آب به تالاب‌هامون نیز باعث شد قسمت های زیادی از تالاب آبگیری شود.

سعید محمودی افزود: در همین راستا اقدامات اصلاحی سازمان حفاظت محیط‌زیست از قبیل لایروبی محورها و کانال های اصلی و انتقال آب به نقاط حساس و بحرانی و برداشتن دایک و دیواره مرزی و پخش آب و تلاش در جهت اینکه بیشترین آب در کمترین زمان به حساس ترین نقاط منتقل شود،همچنین اخذ حق آبه تالاب از چاه نیمه‌ها با همکاری وزارت نیرو برای اولین بار به طور کامل، باعث شد که در سال جاری علاوه بر احیای بخش‌های زیادی از تالاب‌هامون از جمله احیای وسعت زیادی از مراتع تالاب، تولید پوشش گیاهی و نیزار و چرخش اکولوژیکی تالاب نیز از سر گرفته شد.

به گفته او در این شرایط بود که بسیاری از پرندگان مهاجر بر خلاف سال های گذشته اقدام به جوجه آوری و تولید مثل درچندین نوبت نمودند ونیز مرگ ومیر پرندگان مهاجر برخلاف سال‌های گذشته که در اثر بی‌آبی و خشکی زودرس تالاب اتفاق می افتاد، در سال جاری به هیچ وجه تکرار نشد وهیچ گونه مرگ ومیر پرندگان در محدوده تالاب اتفاق نیفتاده است. محمودی ادامه داد: احیای سطح بسیار وسیعی از مراتع و ایجاد پوشش گیاهی در کنار تولید وپرورش هزاران کیلو ماهی کپور که توسط صیادان بومی صید شد، از دیگر خدمات تالاب‌هامون و نشانگر پویایی اکوسیستم بود. به گفته او حاصل تبخیر آب در تالاب‌هامون که عمق متوسط آن حدود یک متر است، تولید پوشش گیاهی و علوفه مرغوب و نیزار با ارزشی است که علاوه بر استفاده اقتصادی برای مردم محلی و عشایر و دامداران منطقه به کنترل ریزگردها در مناطق بحرانی نیز کمک می کند.

محمودی تاکید کرد: امسال نیز همچون سال های گذشته، وجود طوفان های ۱۲۰ روزه ودمای میانگین۴۰ درجه میزان تبخیر نزدیک به پنج هزار میلیمتر یا پنج متر در سال، باعث می شود در پایان فصل تابستان قسمت های زیادی از تالاب رو به خشکی بگذارد. به گزارش ایلنا، مدیرکل حفاظت محیط‌زیست استان سیستان و بلوچستان با بیان اینکه برنامه عمل و طرح مدیریت یکپارچه تالاب‌ هامون تهیه شده و در دستور کار قرار دارد، تصریح کرد: این سازمان تمام تلاش خود را در جهت بهبود شرایط تالاب‌هامون به کار بسته و به صورت جدی پیگیر حق آبه کامل‌ هامون از رودخانه هیرمند است. گفتنی است، پژوهشکده تالاب بین‌المللی‌ هامون اخیرا با انتشار نتایج بررسی خود از آخرین وضعیت تالاب‌ هامون اعلام کرد که این تالاب به‌طور کامل خشک شده است.
منبع: روزنامه آرمان

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

هامون پرس | تحلیل اخبار استان سیستان وبلوچستان