شما اینجا هستید
اخبار ایران وجهان » مهندس هاشمی استاندار :شهر سوخته سیستان با آن همه دستاورد علمی توانست به شایستگی نام ایران و ایرانی را در دنیا برجسته و جایگاه ایرانیان را در جهان نشان داد.

به گزارش هامون پرس به نقل از ایرنا علی اوسط هاشمی روز چهارشنبه در چهارمین جشنواره منطقه ای رویش کویر در دانشگاه سیستان و بلوچستان اظهار داشت: شهر سوخته سیستان با آن همه دستاورد علمی توانست به شایستگی نام ایران و ایرانی را در دنیا برجسته و جایگاه ایرانیان را در جهان نشان داد.
وی ادامه داد: این همه اختراع در آن دوره نشان از قابلیت و وسعت توان ایرانیان در پاسخگویی به نیاز آن روز جهان دارد به طوری که ایرانیان در آن دوره توانستند با نگرش علمی به ایران و ایرانی قواره دهند.
وی با بیان اینکه سرمایه اصلی در هر جامعه انسان است گفت: تفاوت انسان ها در خلقت منطبق با نگاه خداوندی نشان از تفاوت در خلاقیت و نوآوری آنان دارد.
استاندار سیستان و بلوچستان تاکید کرد: اگر انسان ها از استعدادها و خلاقیت خود در مسیر تحول و توسعه بهره نگیرند شرایط هرگز تغییر نخواهد کرد.
هاشمی اظهار داشت: خوشبختانه امروز به برکت انقلاب اسلامی تحولات بسیار مطلوبی در جامعه نظیر بودن جامعه بر مدارعلم و دانش، فراهم شدن شرایط تحصیل برای همگان بدون نگاه به جنسیت و گسترش مراکز علمی و آموزشی فراهم شده است.
وی ادامه داد: بر این اساس ما امروز به تغییر نگاه و ایثار نیاز داریم که بیشتر آن از آن جوانان است زیرا اگر به تحولات برنامه ای می اندیشیم باید نقش خرد پررنگ دیده شود.
استاندار سیستان و بلوچستان اظهار داشت: جوانان با بودن بر موضع فعال علمی و یک تعامل درست می توانند جریان ساز باشند.
هاشمی ادامه داد: باید با وجود همه قابلیت ها در کشور نظیر دریا، نفت و گاز و دیگر پتانسیل های بی نظیر و از همه مهمتر سرمایه های اجتماعی و انسانی بیش از پیش در مسیر توسعه گام برداشت.
وی گفت: گذشته از مخالفت ها، عداوت و کینه ورزی های برخی کشورها درمقابل ایران اسلامی در زمینه های مختلف علمی باید از دانش و قابلیت های ملی نیز بیشترین بهره را برد تا قابلیت های ایران و ایرانی در جهان به زیبایی نمایان شود.
وی گفت: با توجه به اینکه توسعه و ترقی می تواند زمینه ساز تحول و دگرگونی درجامعه شود به نظر می رسد باید در برنامه ششم توسعه پژوهش را به عنوان سرمایه مدنظر قرار داد.
وی با بیان اینکه کثرت عامل پیشرفت نیست گفت: صرفا به توسعه واحدها و رشته های آموزشی و حفظ حیات دانشگاه از طریق جذب دانشجو اندیشیدن کار مطلوبی نیست بلکه با وجود تعداد زیادی افراد در حال تحصیل و تحصیل کرده در کشور برای قد کشیدن درعرصه مختلف جهانی باید پژوهش را مدنظر قرار داد.
وی بیان کرد: به جای آن که افراد ایده خود را به دلایل مشکلات مالی و امثال آن در اختیار دیگران قرار دهند باید به موسسات و شرکت های دانش بنیان بیاندیشیم.
رئیس بنیاد نخبگان سیستان و بلوچستان نیز در این جشنواره گفت: بنیاد نخبگان استان مطابق با فرمایشات رهبر معظم انقلاب درتحقق اهداف در نظر گرفته شده این بنیاد با توجه به نیازهای استان کارگروه های تخصصی مختلفی نظیر انرژی های نو و فرسایش خاک را تشکیل و به دنبال ارائه راهکارهایی برای برون رفت از مشکلات است.
مصیب پهلوانی اظهار داشت: در نشست شورای علمی بنیاد نخبگان استان که متشکل از روسا و اساتید دانشگاه بود مصوبات، برنامه و پیشنهادهایی نظیر راه اندازی منطقه ویژه علم و فناوری و شعبه بین الملل پارک علم و فناوری پردیس، مطرح شدن دو شهرستان مرزی زابل و سراوان به عنوان پیشگامان دانش بنیان، راه اندازی مرکز شتاب دهی و نوآوری در دانشگاه سیستان و بلوچستان و مرکز رشد، سلامت و تحقیقات پیشرفته بیماری های خاص وارداتی ویژه استان در دانشگاه علوم پزشکی برای تصویب دربنیاد نخبگان کشور مطرح شده است که امیدواریم با حمایت های مطلوب تصویب شود.
وی ادامه داد: همچنین بنا داریم بزودی صندوق توسعه فناوری های نوین را در استان راه اندازی کنیم که این اقدام می تواند گام استراتژیکی در راه علم و فناوری استان باشد.
چهارمین جشنواره منطقه ای رویش کویر از امروز /چهارشنبه/ به مدت دو روز با حضور شماری از پژوهشگران و مخترعان کشوری، مسئولان بنیاد نخبگان و مسئولان استانی در تالار امام رضا(ع) زاهدان آغاز بکار کرد.

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

هامون پرس | تحلیل اخبار استان سیستان وبلوچستان