شما اینجا هستید
اخبار ویژه » سیدمنصور سجادی رئیس پایگاه جهانی شهر سوخته:مطالعات باستانشناسی در نیمه شرقی فلات ایران دچار ضعف است

هامون پرس به نقل از ایرنا، سیدمنصور سجادی روز چهارشنبه در دومین همایش ملی باستانشناسی ایران در محل موزه بزرگ خراسان در مشهد افزود: هم اینک عمده بخشهای نیمه شرقی فلات ایران به رغم تمام ارزشهای باستانی و تاریخی هنوز مورد مطالعات باستانشناسی قرار نگرفته است.
وی گفت: مطالعات باستانشناسی بیشتر بر مناطق غربی و شمالی ایران متمرکز شده لذا و جنوب شرق کشور و خراسان بزرگ به رغم برخورداری از دوره های مختلف و پیش از تاریخ تنها در چند سال اخیر شاهد برخی تحقیقات بوده است.
رئیس پایگاه جهانی شهر سوخته افزود: سازمان میراث فرهنگی، صنایع دستی و گردشگری باید بهای بیشتری به سرزمین وسیع خراسان با محوطه های بسیار ارزشمند تاریخی بدهد.
وی ادامه داد: در صورتی که نتوانیم دوره پیش از تاریخی خراسان بشناسیم چگونه می توان پیوندهای دوره های تاریخی را به یکدیگر وصل کرد.
سجادی در ادامه همچنین مساحت شهر سوخته را ۱۵۱ هکتار ذکر و بیان کرد: از گستره ۸۰ هکتار محوطه مسکونی است که با توجه به اعتبارات محدود و قطره چکانی خیلی نمی توان نتایج خوب و وسیعی را از تحقیقات آن انتظار داشت.
وی گفت: اما خوشبختانه تاکنون از طریق ۱۴ فصل کاوشهای میدانی و ۲۰ سال کار مستمر مطالعاتی و کتابخانه ای به سلسله ای از اطلاعات در مورد شهر سوخته رسیده ایم که حاصل آن بیش از ۹۵ کتاب و مقاله به زبانهای روسی، فرانسه، ایتالیایی، آلمانی، فارسی و انگلیسی است.
این باستانشناس افزود: در تحقیق و کاوش از شهر سوخته می توان اطلاعات گسترده ای برای تدوین تاریخ باستانی ایران و نیز چگونگی تکمیل و پیشرفت علوم مختلف، وضعیت تجارت، اطلاعات فرهنگی دوره های مختلف، سیر تاریخ پزشکی، جامعه شناسی و سایر علوم صنعتی آن دوران کسب کرد.
وی ادامه داد: در کاوشهای باستانشناسی در این محدوده تاریخی بطور مداوم به لایه های معماری مختلف رسیده ایم.
رئیس پایگاه جهانی شهر سوخته گفت: یکی از برنامه ها این است که یک نقطه از شهر را شناسایی کنیم که بدون صدمه به آثار معماری دوره های دیگر بتوان به قدیمی ترین مرحله شهر سوخته دست یافت.
وی افزود: گورستان شهر سوخته حدود ۲۵ هکتار وسعت دارد و طبق آخرین محاسبات و بر اساس ۸۰۰ گور حفاری شده توسط باستانشناسان داخلی و ۲۰۰ گور حفاری شده توسط همکاران ایتالیایی، به این نتیجه رسیدیم که گورستان شهر باید ۳۸ هزار قبر و ۶۰ هزار اسکلت داشته باشد که به این ترتیب بزرگترین کلکسیون بقایای انسانی و حیوانی است.
سجادی ادامه داد: این کلکسیون منبع بسیار خوبی برای مطالعه در زمینه های مختلف انسانشناسی و جانورشناسی است.
وی تاکید کرد: تحقیقات و کاوشها با قوت ادامه دارد و در این زمینه همه تلاش خود را برای تحقیقات عمقی تر خواهیم داشت.
شهر سوخته نام بقایای شهری باستانی در ۵۶ کیلومتری زابل حاشیه جاده زابل- زاهدان در استان سیستان و بلوچستان است. این شهر شش هزار ساله به عنوان پیشرفته ترین شهر جهان قدیم، سال ۲۰۱۴ میلادی از سوی یونسکو به عنوان میراث جهانی ثبت شد.
دومین همایش ملی باستانشناسی ایران به مدت دو روز در محل موزه بزرگ خراسان در مشهد ادامه دارد.ک/۳

شما هم می توانید دیدگاه خود را ثبت کنید

کامل کردن گزینه های ستاره دار (*) الزامی است -
آدرس پست الکترونیکی شما محفوظ بوده و نمایش داده نخواهد شد -

هامون پرس | تحلیل اخبار استان سیستان وبلوچستان